[Dell PowerEdge 1950/2950] Kody wskaźnika statusu dysku twardego.

Podczas ostatniej awarii zanim sięgnąłem do instrukcji obsługi odruchowo zacząłem szukać informacji o diodach wskazujących stan dysku w Googlach. Ku zaskoczeniu informacji konkretnych nie było zbyt wiele. Zapewne wszyscy od razu uderzają do instrukcji i nikt o takie szczegóły nawet nie pyta. Uważam jednak, że takie informacje jak chociażby omawiane tu znaczenie stanów diodek kontrolnych warto uhonorować wpisem jako kompendium wiedzy na temat sprzętu. Może zaoszczędzi to komuś kilka minut życia ;)

 

Tak więc jak to głosi instrukcja obsługi. Sanki dysku twardego posiadają dwie diody kontrolne. Pierwsza informuje o aktualnym statusie dysku, natomiast druga odzwierciedla aktywność. Działanie wskaźników jest zależne od aktualnej konfiguracji. Jeżeli stosujemy RAID wówczas działają obie kontrolki. W przypadku gdy nie stosujemy RAID'u działająca będzie jedynie kontrolka odpowiadająca za aktywność dysku. Dioda wskazująca status będzie wyłączona.

 Dell PowerEdge kontrolki stanu dysku

1 - Kontrolka stanu dysku (zielona i bursztynowa)

2 - Kontrolka aktywności dysku (zielona)

 

Tabela zawiera rozpoznawane przez kontroler statusy dysku.

Status Schemat mrugania kontrolki
Identyfikacja dysku lub przygotowywanie do usunięcia Kontrolka stanu miga na zielono dwa razy na sekundę
Dysk gotowy do usunięcia Kontrolka zgaszona
Napęd przewiduje awarię Kontrolka miga na zielono, bursztynowo, a następnie wyłącza się
Dysk uszkodzony Kontrolka miga na bursztynowo cztery razy na sekundę
Przebudowa RAID Kontrolka miga na zielona powoli
Dysk sprawny i aktywny Kontrolka świeci na zielono
Przerwana przebudowa RAID Kontrolka miga na zielono przez trzy sekundy, następnie na bursztynowo przez trzy sekundy, oraz wyłącza się

 

Więcej informacji na temat serwera PowerEdge 2950 znajdziemy w instrukcji obsługi, którą wrzucam do działu Download, lub ze strony producenta www.dell.com do czasu, aż wycofają wsparcie dla tego produktu.

 

 

 

 Twój koszyk jest pusty

Odsłony:
605730
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2009 - 2023 Maciej Kaleta