Quota jest narzędziem odpowiadającym za przydział i kontrolę limitów dyskowych dla użytkowników systemu. Dla administratora serwera udostępniającego usługi takie jak www, czy ftp jest rzeczą zbawienną pozwalającą trzymać w ryzach klientów lubiących wykorzystywać zasoby dyskowe do ostatniego sektora. Czasem jednak zachodzi potrzeba dodania nowej partycji, lub przeniesienia magazynu danych na większą partycję innego dysku. Nie ma z tym większych problemów, a sama operacja zajmuje kilka minut.
Na początku dobrze jest zaznajomić się z aktualną sytuacją jaka występuje w systemie. Wykonujemy raport stanu limitów.
W celu dodania kolejnej partycji niezbędne jest wstawienie poniższych opcji do właściwego punktu montowania w pliku /etc/fstab.
W moim konkretnym przypadku dodawałem limity dyskowe dla katalogu /var znajdującego się na nowym dysku twardym. Wspomniane powyżej opcje wstawiamy w miejsce dotychczasowych ustawionych automatycznie opcji domyślnych zapisanych jako defaults.
Po ustawieniu opcji montowania i zapisaniu zmian w konsoli wykonujemy następujące polecenia:
Powyższe polecenia kolejno wyłączyły quote, przemontowały ponownie wskazaną partycje, przeskanowały partycje z ustawionymi opcjami tworząc na nich pliki quota-user, oraz quota-group, a na końcu uruchamiamy przestrzeganie nadanych limitów.
Jeżeli korzystamy z panelu ISPConfig przechodzimy do zakładki Ispconfig -> Narzędzia -> Resynchronizuj, a następnie zaznaczamy wszystkie pozycji i klikamy Start.
Następnie przechodzimy do panelu zarządzania konkretnym kontem hostingowym dla którego chcemy ustanowić limit dyskowy i uzupełniamy pozycję "Limit dysku twardego" o wartość oczekiwanej pojemności konta.
Po kilkunastu minutach na stronie głównej ISPConfig tabela "Harddisk Quota" zostanie uzupełniona.
Przy dodaniu do Quoty więcej niż jednej partycji wartości wyświetlane w tym miejscu będą przemnożoną wartością ustawioną przez ilość partycji. Spowodowane jest to faktem, iż Quota ustawia dla każdej partycji takie same wartości limitu (przynajmniej ustawiając te limity przy pomocy panelu ISPConfig). W moim przypadku wszelkie dane zmienne, oraz pliki użytkowników przechowywane są wyłącznie na nowej partycji w katalogu /var, dlatego też w celu poprawnego wyświetlania wartości limitów wyłączam obsługę Quoty na pierwotnym dysku.
Wpierw kasujemy opcje montowania z punktu który nie będzie już obsługiwany przez Quote. Dla mnie będzie to katalog root /.
Następnie w konsoli wykonujemy komendy:
Na zakończenie kasujemy z katalogu / pliki quota-user, oraz quota-group. Niestety w panelu ISPConfig zobaczymy w tym momencie brak limitów. Finalnie wszystkie limitu musimy ustawić ponownie.