[Sony Ericsson k550i] Ściąganie simlocka

Wstęp:

W obecnych czasach, operatorzy komórkowi kuszą coraz to atrakcyjniejszymi ofertami, a przeniesienie numeru stało się jedynie drobną formalnością. W związku z powyższym coraz większa ilość decyduje się na zmianę numeru bądź przeniesienie starego numeru do nowego operatora. Często przy okazji takiej zamiany może okazać się, iż nasz telefon posiada zalożoną blokadę simlock, która blokuje karty operatorów innych niż pierwotny od którego zakupiony zosta telefon.

 

Problematyka:

Blokada simlock uniemożliwia korzystanie z usług alternatywnych operatorów.

 

Rozwiązanie:

W pierwszej kolejności przygotowywujemy kabel USB, który standardowo dołączany jest do zestawu przez producenta. Następnie możemy przystąpić do ściągnięcia i instalacji oprogramowania dzięki któremu dokonamy wgrania aktualizacji. W naszym przypadku będzie to SETool2Lite v1.10.

Kolejny krok to ściągnięcie i instalacja sterowników USB. W tym miejscu pojawia się pewien problem, gdyż nie zawsze i nie na każdym komputerze sterowniki działają. Nie ma jednak problemów niemożliwych do rozwiązania. Istnieje kilka wydań sterowników. Proponuję zacząć od zalecanej podstawy. W przypadku gdy komputer nie wykryje naszego telefonu można przejść do instalacji kolejnych wydań.

 

Metoda 1 - wersja zalecana

 1. Ściągamy na dysk plik o nazwie usb_flash_drivers.rar, a następnie wypakowywujemy go. Przechodzimy do katalogu, który zawiera wypakowane rzeczy. Znajduje się tam plik o nazwie ggsemc.inf. Klikamy na nim prawym przyciskiem myszy, a z rozwinietego menu wybieramy opcję Zainstaluj.
 2. Teraz wystarczy jedynie wykonać restart komputera. Po ponownym uruchomieniu wykonujemy test komunikacji między urządzeniami. W tym celu włączamy program SETool2Lite, oraz przygotowywujemy telefon po przez wyłączenie go, oraz wyciągnięcie z niego karty pamięci i karty sim. Dla pewności raz jeszcze wyciągamy i wkladamy baterię do telefonu. Tak przygotowany telefon można poddać testowi.
 3. Test wykonujemy przyciskając w programie SETool2Lite poprzez wlączenie opcji Identify (podkreślenie żółte z obrazka nr1), która znajduje się przy prawej krawędzi programu. Następnie wciskamy na telefonie guzik C i trzymając go podłączamy kabel USB do komputera i do telefonu. Gdy w okienku po lewej stronie zacznie się coś dziać to możemy już puścić guzik na telefonie. Operacja identyfikacji trwa kilka sekund. Jeżeli po podłączeniu telefonu do komputera pasek postępu nadal się przesuwa, a w sekcji aktualnej akcji (podkreślenie czerwone na obrazku nr1) wyświetlany jest komunikat "HOLD 'C' and insert USB cable !" to oznacza, iż nasz komputer nie rozpoznał telefonu. Winne są najprawdopodobniej sterowniki w związku z czym możemy spróbować wykonać METODĘ 1 ponownie, lub przejść do METODY 2.
 4. Jeżeli operacja została wykonana poprawnie, a w seksji aktualnej akcji widnieje napis READY - dokładnie tak jak na załączonym obrazku - to oznacza, iż sterowniki działają poprawnie, a telefon jest wykrywany przez komputer. Operacja Identify zwróciła nam w okienku po lewej stronie informację o aktualnej wersji oprogramowania telefonu. (podkreślenie zielone na obrazku nr1). W naszym przypadku jest to R6BC002.

 

obrazek nr 1

Metoda 2 - gdy nie działają standardowe sterowniki

 1. Ściągamy na dysk plik o nazwie Gordon's Gate Flash Drivers, a następnie instalujemy.
 2. Po zakończonej instalacji wykonujemy punkt 2 i 3 z METODY 1.
 3. W przypadku gdy czynności te przyniosą porządany efekt przechodzimy do punktu 4 METODY 1. Jeżeli jednak ponownie komputer nie wykryje telefonu to przechodzimy do METODY 3.

 

Metoda 3 - ostatnia szansa

 1. Ściągamy na dysk program serwisowy producenta o nazwie Update Service Setup 2.10.9.13. Instalujemy go, gdyż posiada on wkomponowane w siebie sterowniki, których potrzebujemy.
 2. Po zakończeniu instalacji wykonujemy punkt 2 i 3 z METODY 1.
 3. Jeśli operacja zostanie wykonana poprawnie to przechodzimy do punktu 4 METODY 1.
 4. Jeżeli operacja znów nie powiodła się, to spróbujmy uruchomić owy program i wykonać kroki tam opisane, aż do punktu który mówi o podłączaniu telefonu do kabla USB. Zatrzymujemy się w tym miejscu i minimalizujemy program Update Service, a następnie przechodzimy do punktu 3 METODY 1. (jest to dosyć dziwne rozwiązanie, jednak zadziałało w moim przypadku).

 

W efekcie powyższych czynności otrzymaliśmy informację o aktualnie zainstalowanym w telefonie oprogramowaniu. (podkreślenie zielone na obrazku nr1). Informację taką możemy rownież otrzymać po włączeniu menu serwisowego w telefonie. Przechodzimy do niego wykorzystując we właczonym telefonie guzika gwiazki i guzików nawigacyjnych. W celu wlączenia należy wciskać następującą kombinację tych klawiszy - " prawo * lewo lewo * lewo * ". Menu serwisowe powinno zostać uruchomione. Przechodzimy do > Informacje o usługach > Informacje o oprogramowaniu W pierwszej linijce znajduje się numer softu (np. R6BC002).

Numer wersji oprogramowania jest bardzo istotny, gdyż to pod niego dobieramy odpowiednio czysty plik MAIN, oraz patch usuwający simlocka.

Gdy skompletujemy już wszystkie potrzebne pliki możemy przejść do sedna sprawy.

obrazek nr 2

W celu wykonania kluczowej operacji włączamy program SETool2Lite, a z listy telefonów wybieramy model k550 (czerwona strzałka z obrazka nr 2). Następnie zaznaczamy opcję ByPass DB2020 (zielona strzałka na obrazku nr 2), oraz za pomocą przycisku Add (żółta strzałka na obrazku nr 2) dodajemy czysty MAIN, oczywiście po rozpakowaniu ściągniętego pliku. Plik MAIN posiada rozszerzenie *.mbn. W polu MISC files (niebieska strzałka na obrazku nr 2) dodajemy za pomocą kropek (...) plik zawierający patch ściągający bokade. Chodzi o plik z rozszerzeniem *.vkb.

Na zakończenie sprawdzamy ponownie, czy w naszym telefonie nie znajduje się przypadkiem karta pamięci, oraz karta sim. Dla przeczyszczenia telefonu wyciągamy i wkładamy ponownie baterie.

Ostatnią czynnością jest wciśnięcie przycisku Flash (fioletowa strzałka na obrazku nr 2), oraz podłączenie szybko i sprawnie telefonu z WCIŚNIĘTYM guzikiem "C" do kabla USB. Po chwili w okienku z lewej strony pojawią się logi. W tej chwili możemy już puścić przycisk "C".

Gdy operacja zakończy się w sekcji aktualnej operacji (czerwone podkreślenie na obrazku nr 1) wyświetlony zostanie komunikat proszący o odłączenie telefonu od komputera, oraz o wyciągnięcie i włożenie ponownie baterii. Wykonujemy te operacje, a następnie klikamy na przycisk READY, który znajduje się po prawej stronie okienka. Następnie podłączamy ponownie telefon do komputera z wciśniętym guzikiem "C".

Ostatnia operacja trwa kolejne kilka minut. Na zakończenie wyskoczy okienko potwierdzające zmiany w oprogramowaniu. W celu zatwierdzenia klikamy na NO. Kilka sekund później w polu aktualnej akcji (czerwone podkreślenie na obrazku nr 1) pojawi się napis READY. Gdy zobaczymy ten komunikat możemy spokojnie odłączyć telefon od komputera i cieszyć się brakiem blokady simlock.

 

Errata:

Istnieje prawdopodobieństwo, iż wystapia problemy z powyższym postępowaniem w przypadku posiadania CID 51. W takim przypadku należy użyć programu XS++, który również zamieszczam poniżej do ściagnięcia. 

Za wskazowki do erraty dziękuję Danielowi K.

 

Do ściągnięcia:

 1. SETool2Lite v1.10 (mir)
 2. Usb Flash Drivers.rar
 3. Gordon's Gate Flash Drivers 1.1.0.12
 4. Gordon's Gate Flash Drivers 2.2.0.1 (mir)
 5. Update Service 2.10.9.13.rar (mir)
 6. Czysty plik MAIN dla wersji oprogramowania:
 7. Patch likwidujący simlock dla konkretnych wersji oprogramowania:
 8. XS++.exe (mir)

 

Komentarze   

 
Patryk
+1 # Patryk 2014-02-17 20:10
Wielkie dzięki (y) ;-)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Maciek
0 # Maciek 2014-06-02 12:06
Proszę bardzo. Bardzo mi miło, że komuś się przydało ;P
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Daniel
+3 # Daniel 2014-06-12 15:31
Dziękuje bardzo - opis bardzo się przydał... Ja miałem troszkę pod górkę, bo miałem CID51 i nie szło zdjąć tego simlocka. Musiałem zainstalować program XS++ 3.1 i zaktualizować CID do 52 (program sam robi to - wyświetla się komunikat o aktualizację - wystarczy zatwierdzić). Po aktualizacji poszło już ok - pisze to bo może komuś się przyda.
P.S. jeśli nie możecie ściągnąć jakiegoś pliku na tej stronie obok linku w kolorze tła jest inny link, z którego można bez problemu ściągnąć...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Maciek
+1 # Maciek 2014-06-14 07:03
Dziękuję za przesłanie konstruktywnych spostrzeżeń. Program wrzuciłem do mojego mini repozytorium na serwerze, aby wszystko było w jednym miejscu na wypadek nieuniknionego znikania z sieci.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Mateusz
+1 # Mateusz 2014-06-15 21:48
Bardzo Dziękuje !!!!!!! Bardzo przydatne i konkretnie napisane!
Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Dariusz
-1 # Dariusz 2014-07-12 19:53
Rzeczony setool2lite_v1. 10.rar nie daje się poprawnie rozpakować. Sypie błędami CRC.
Informacje nie są kompletne, gdyż nie obejmują CID 53.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Maciek
+1 # Maciek 2014-07-19 07:33
Sprawdziłem i nie potwierdzam wspomnianych błędów. Archiwum wypakowuje się prawidłowo.

Może podczas pobierania wystąpiły problemy z transferem, ewentualnie utrata danych spowodowana została uszkodzonym dyskiem twardym.

Co do CID 53 - niestety nie posiadam, ani nie potrzebowałem, stąd też nie umieszczałem ;) Jeżeli jesteś posiadaczem potrzebnych danych chętnie uzupełnię źródła.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Murphy
+1 # Murphy 2014-08-11 18:32
Wielkie dzięki !

Kawał dobrej roboty !

Wszystko bardzo dokładnie opisane - udało się bez żadnych problemów.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
NorbertO
0 # NorbertO 2014-10-17 15:33
Bardzo czytelny poradnik, simlock zdjęty, telefonik stary, ale mam sentyment do tego modelu i używam do dzisiaj. Dzięki, świetny opis !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Karol
0 # Karol 2014-11-04 22:05
Czesc! Probowalem sciagnac simlocka juz wczesniej, niestety nie sprawdzilem wczesniej jaki mam soft. Wzialem jakiegos Main'a i Unlock'a i sie zaczelo. Najpierw nie chcial sie uruchomic. Probowalem to jakos naprawic z roznymi softami. Stan obecny jest taki, ze nie mam juz logo ery, ale po uruchomieniu telefonu wyskakuje: "blad konfiguracji. Skontaktuj sie z operatorem sieci lub z centrum uslugi". Czy da sie to jakos naprawic? Prosze o pomoc!
Tu log z Identify:

Welcome to SEtool2 ( LITE edition ) v 1.10
supported DB2010/DB2012 CID49/50/51/52, DB2020 CID49/51/52
Loaded 51 flash descriptors

if you like LITE edition - please visit www.setool.net and buy FULL.

ChipID:9900,EMP protocol:0301
PHONE IS RED RETAIL PRODUCT
FLASH CID detected:52
Speed:921600
Flash ID check:897E
Flash props sent ok
OTP LOCKED:1 CID:51 PAF:1 IMEI:3593****** ** CERT:RED
FLASH CID:52 COLOR:RED

Model:K550i
MAPP CXC article: R6BC002 prgCXC1250669_GENERIC_LI
MAPP CXC version: R6BC002
Language Package:CENT_EUROPE
CDA article: CDA102743/30
CDA version: R8A
Default article: cxc1250671
Default version: R8BA024

Network LOCKED
Operator: 260-02

Elapsed:12 secs.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Kuba
0 # Kuba 2014-12-17 07:58
czy tylko ja mam problem ze ściągnięciem patcha odblokowującego simlocka?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
OdświeżTwój koszyk jest pusty

Odsłony:
626824
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2009 - 2024 Maciej Kaleta