[XEN] Instalacja Ubuntu 14.04 LTS na serwerze XEN 6.2

Problematyka:

Ubuntu 14.04 LTS nie jest systemem wspieranym w wirtualnym środowisku serwera XEN 6.2. Standardowa instalacja powoduje wyświetlenie błędu

 

 

Error: Starting VM 'Ubuntu Server 14.04 LTS (64-bit)'  
- The bootloader for this VM returned an error
-- did the VM installation succeed? Bootable disk has no valid filesystem
 

 

Rozwiazanie:

W powyższej sytuacji powodem błędu jest instalacja niekompatybilnego z XEN nowym bootloaderem GRUB2. Rozwiazaniem problemu jest ręczna instalacja starszej wersji bootloadera.

 

Czynność ta należy wykonać w trakcie instalacji systemu przerywajac cały proces w kroku, gdy instalator zapyta o instalacje bootloadera GRUB2. W kroku tym wybieramy opcję GO BACK.

 

Na ekranie wyświetlone zostanie menu z którego wybrać można etap instalacji. Nas interesuje opcja EXECUTE A SHELL

 

 

Po uruchomieniu linii komend wpisujemy kolejno następujace polecenia:

 

chroot /target 
apt-get install grub
grub-install /dev/xvda
update-grub

 

Dzięki powyższym czynnościom zainstalowaliśmy starego dobrego GRUB'a który jest kompatybilny z pyGRUB'em obsługujacym serwer XEN.

Aby powrócić do menu wyboru kolejnego kroku instalacji należy wydać dwukrotnie komendę EXIT. Pierwsza komenda wyciagnie nas ze środowiska chrootowanego. Druga wyłaczy linię komend przywracajac menu wyboru.

 

 

W celu kontynuacji i finalizacji instalacji Ubuntu 14.04 ważne jest wybranie z listy pozycję instalacji bez bootloadera GRUB. Nie należy się tym martwić, gdyż system nie wie jeszcze, że GRUB został już zainstalowany tylko ręcznie i w wersji jaka nas interesuje.

 

 

Po wybraniu podanej opcji instalacja powinna zakończyć się pozytywnie, a system Ubuntu 14.04 będzie uruchamiał się bez problemów.

 

Pozostaje jednak jeszcze jedna ważna sprawa na zakończenie. Mianowicie Serwer XEN zaleca instalację dla każdego obsługiwanego wirtualnego serwera dodatku XEN Tools. Pakiet ten delikatnie optymalizuje nasz system poprawiajac delikatnie wydajność, a także udostępnia kilka niewielkich modułów statystycznych pomagajacych w obrazowaniu sytuacji na serwerach w programie XenCenter.

Problem pojawia się jednak już na samym poczatku, gdyż jak już wcześniej wspominałem serwer Xen nie wspiera domyślnie Ubuntu w wersji 14.04. Przy próbie standardowej instalacji automatycznej otrzymujemy bład informujacy nas o braku obsługi wersji 14.

Oczywiście problem standardowo możemy obejść ręcznie wgrywajac niezbędne dodatki.

W pierwszej kolejności do napędu wirtualnego serwera załadować należy "płytę". 

 

 Następnie montujemy cd-rom do katalogu /media/cdrom

sudo mount /dev/xvdd /media/cdrom

 

 Następnie wywołujemy paczkę z dodatkami, która załatwia cały temat. (w razie problemów należy sprawdzić aktualna wersje przez wylistowanie plików)

sudo dpkg -i /media/cdrom/Linux/xe-guest-utilities_6.2.0-1120_amd64.deb

 

 Na zakończenie pozostało jedynie odmontować cdrom.

sudo umount /dev/xvdd

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
OdświeżTwój koszyk jest pusty

Odsłony:
605727
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © 2009 - 2023 Maciej Kaleta